Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Kanser Bilgileri Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > KanserBilgileri.Net Forumları > Diğer Kanserler

Diğer Kanserler Diğer Kanserler hakkında tüm soru ve sorunlarınızı sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 12-09-2009
Misafir05
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart Mide kanserinde midenin alınması şart mıdır?

Merhabalar. Annem 66 yaşında ve yapılan tetkiklerde mide kanseri olduğu anlaşıldı, doktorlar midesi alınmalı dedi, ama bizim bir türlü mide alınırsa hastamız nasıl yaşar diye aklımıza yatmadı. Ne dersiniz sayın hocam? Şimdiden yardımınıza teşekkürler ve saygılar.
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 12-09-2009
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 104
Standart

Annenize geçmiş olsun. Mide kanserinin kalıtım ve gıda alışkanlıkları ile ilgisi vardır. Mide kanseri erkeklerde kadınlardan 2 kat daha sık görülür, genellikle 60-70 yaşlarında sık olarak görülmektedir. Mide kanseri dünyada ikinci önemli ölüm nedenidir. Mide kanseri için düşük sosyo-ekonomik düzey, Helicobacter pylori (HP) enfeksiyonu olması; gelişmiş ülkelerde en az % 30, gelişmekte olan ülkelerde % 50 oranında mide kanseri, HP enfeksiyonu ile ilişkilidir. Mide MALT lenfomasında HP pozitifliği % 90’a dek çıkar, diyet (Nitratlar, dumanlı yiyecekler, yüksek derecede tuzlu gıdalar), birinci derece akrabalarında mide kanseri hikayesi olması, atrofik gastrit hastalığı, midesinin ameliyatla belli bir bölümü alınmış hastalar, adenomatöz mide polipi hastalığı olanlar ve kan grubu A olanlar başlıca risk faktörleri olarak kabul edilirler. Mide kanseri ameliyatlarında prensip olarak midenin tamamı çıkartılır ve etrafındaki lenf bezleri temizlenir. Bunun ardından sindirim sisteminin devamlılığını sağlamak için yemek borusu ile ince bağırsak birleştirilir. Bu şekilde doğal olarak, mideyi aşırı doldurma durumlarında aşırı huzursuzluk, terleme, yüzde kızarma gibi belirtiler olur. Bu tür hastlarımıza az az ve sık sık yemelerini öneririz. O nedenle, annenize bu mide kanseri ameliyatını gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
DrTaviloglu.Tv
Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Hastalar İçin Genel Cerrahi Kaynağı
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 01-10-2009
Junior Member
 
Giriş tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 1
Standart mide kanseri

İyi akşamlar,
Dayım midesinden ameliyat oldu. Ameliyata girmeden önce doktor kanser olduğu fakat mideyi alıp hastayı kurtarabileceğini söylemişti. Fakat, ameliyattan sonra mideyi alamadığını çünkü midenin yakınındaki bir damarı da sarmış olduğunu ve mideyi aldığı ya da kanserli bölgeyi temizlemeye kalktığında masada kalabileceğini söyledi. Mide kanserinde en ileri durum nedir? Böyle bir durumda kurtuluş şansı yok mudur?
Teşekkürler.
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Eski 04-10-2009
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 104
Standart

Kadınların doktora en sık başvurmasına neden olan meme şikayeti; meme ağrısıdır. Sağlıklı kadınların çoğunda hafif veya şiddetli, özellikle adet döneminden önce ortaya çıkan meme ağrısı vardır. Bu belirtiyle doktora yapılan başvuruların önemli bir kısmında neden çevresindeki olaylardan etkilenerek meme kanserine yakalanmış olma korkusudur. Sigara kullanımı, fazla kahve (kafein) tüketimi ve stres, meme ağrısını arttıran nedenler arasında yer alır. Meme ağrıları adet döneminin herhangi bir döneminde yani adetten bağımsız bir şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı meme ağrıları ise dönemseldir. Meme ağrısının en sık sebebi memedeki yapısal değişiklikler (fibrokistik değişiklikler: kanserle ilişkisi yoktur), kistler ve iltihaplardır. Kanserin meme ağrısına yol açması pek olağan değildir (kanserlerin %1-2’sinde meme ağrısı olur). Ağrının kanseri düşündürmesi için memenin belli bir bölgesinde, bir kitle ile birlikte, kanlı meme başı akıntısı ile birlikte ve sebat eden ağrı olması gerekir. Meme kanallarında olan genişlemeler, göğüs duvarının kas ve kemiklerinden kaynaklanan ağrılar, göğüs sinirlerinden kaynaklanan ağrılar da benzer yakınmalara sebep olurlar.

Sizin durumunuzda bu ağrının ön planda fibrokistik değişiklikler nedeniyle olduğu aklımıza gelir. Ancak, annenizde meme kanseri olması nedeniyle size çok daha ihtiyatlı davranmak gerekir. Adetinizin 7-12. günleri arasında önce bir meme muayenesi olmanız ve ardından meme ultrasonu yapılması gerekir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.taviloglu.com
www.drtaviloglu.tv
www.kanserbilgileri.net
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 06:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Kanser Bilgileri Forumları 2009