Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Kanser Bilgileri Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > KanserBilgileri.Net Forumları > Makat Kanseri

Makat Kanseri Makat kanseri ve ameliyatı hakkında tüm soru ve sorunlarınızı sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 10-04-2010
Misafir229
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart makatımda ağrılı kitle var kansermidir

Hocam, 39 yaşındayım makatımda 3 aydan beri çok ağrılı kitleler çıktı, nette araştırınca acaba makat kanseri mi var diye düşünüyorum, içim içimi yiyor, ne yapmalıyım?
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 11-04-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 103
Standart

Geçmiş olsun. Makatta şişlik veya meme ele gelmesi birçok hastalıkta görülebilir. 1. Hemoroid veya basur hastalığında makat içinde veya dışında, yada hem mkatın içi ve hemde dışında memeler olabilir. 2. Makatta çatlak durumunda nöbetçi meme dediğimiz aynen hemoroid veya basur memelrinde olduğu gibi memeler olabilir. 3. Rektal polip: bağırsağın iyi huylu tümörlerinde ele şişlik gelebilir. 4. Makat sarkması (rektal prolapsus) makatın aşağıyda doğru sarktığı durumlarda olabilir, kimi zaman hemoroid ile birlikte olabilir. 5. Tümörler: makat bölgesini habis tümörlerindede şişlikler ele gelir. Bu nedenle makatta ele gelen meme veya şişlik durumlarında umursamaz davranmayıp mutlak konunun uzmanı olan bir Genel Cerraha başvurmak olmalıdır.

Makat kanalı etrafı kaslarla çevrili olan bir geçit olup, etrafındaki cilt hücrelerinden kanser gelişmesine makat kanseri denir. Sindirim sistemi kanserlerinin % 1-2'sini oluştururlar. Henüz kanser oluşturmamış hücrelere ağır displazi, insitu karsinom veya Bowen hastalığı denir. Makat kanseri (anal kanser) için risk grupları şunlardır: Makat kanseri sıklıkla human papilloma virus (HPV) ile ilişkilidir. Bu virüsün makat ve rahim ağzında kondilom oluşturabildiği bilinmektedir. 50 yaş üzerindeki nüfus, makat yolu ile (anal) seks yapan kişiler, sigara, bağışıklık sistemi zayıflaması (HİV enfeksiyonu), kronik iltihap ve leğen kemiği (pelvis) ışınlamasıdır. Önlem olarak: Makat yolu ile (anal) seks ve böylelikle HPV ve HİV enfeksiyonlarından uzak durulmalı, cinsel temas sırasında prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini yok etmese de azaltır ve sigara terk edilmelidir. Makat kanseri (anal kanser) tanısı: Yüksek risk grubundaki kişilere (HIV virüsü taşıyan erkekler, erkekler ile cinsel ilişki yaşayan erkekler, değişik kişilerle cinsel temasa girenler ve rahim ağzında kondilomu bulunanlar) tarama yapılabilir. Makattan sürüntü şeklinde hücre örneği alınabilir (pap smear) veya anoskopi (makat bölgesi endoskopisi) ile tetkik yapılabilir. Makat kanseri (anal kanser) belirtileri: Makattan kanama, makatta şişlik, makatta ağrı, makatta kaşıntı hissi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, dışkı çapında incelme, makattan sümüksü akıntı (mukus) gelmesi ve makat bölgesinde ve kasık bölgesinde lenf bezlerinin şişmesidir. Benzer belirtiler hemoroid veya basur hastalığında da görülebilir ancak bu tür belirtilerin varlığında konunun uzmanı bir hekime muayene olmakta yarar vardır. Makat kanseri (anal kanser) konunun uzmanı bir doktor muayenesi ve şüphe durumunda biopsi sonrasında konulur. Makat kanseri tedavisi: 1. Cerrahi (kanserli bölge çıkartılır) 2. Radyoterapi (ışın tedavisi) 3. Kemoterapi (damardan kanseri yok etmeye yarayan ilaçların verilmesi) ile yapılır. Günümüzde sıklıkla radyoterapi ile kemoterapi birlikte verilir. Makat kanseri hastalarının büyük bir çoğunluğunda kolostomi gerekmeyecektir. Radyoterapi ile kemoterapi tedavisine yanıt vermeyen hastalarda, tedaviye rağmen tümörü tekrarlayan hastalarda rektum ve makatın (anüs) birlikte çıkarılması yani abdomino-perineal rezeksiyon ameliyatı (Miles ameliyatı) gerekebilir. Makat kanserlerinin bir çoğu yeterli tedavi edilebilirler, ancak nüks açısından takip edilmeleri gerekir. Takibin deneyimli bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından düzenli aralıklarla yapılması önemlidir.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Kanser Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Kabızlık ve Kanser Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
DrTaviloglu.TV - Hastalara Yönelik Video Sitesi
Robotik Cerrahi - Robot Cerrahisi - Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU
Makat Kanaması - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Makatta Çatlak (Anal Fissür) - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Hemoroid Bilgisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Bağırsak Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 22:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Kanser Bilgileri Forumları 2009